Error while updating the game

• [EN] After last update, when I try to launch the game, im getting an error while updating. I tried to install game again but it doesnt work, rebooting my pc either. I dunno what to do, any suggestions?

[PL] Po ostatniej aktualizacji gdy próbuję uruchomić grę, podczas szukania aktualizacji nowego clienta gry zatrzymuje mnie taki oto błąd z komunikatem. Ponowne zainstalowanie gry nie rozwiązuje problemu. Proszę o pomoc, jakiekolwiek sugestie co może być powodem, w międzyczasie będę próbował sam coś z tym zrobić, ale szczerze na chwilę obecną nie mam pomysłów.

• [EN] I tried to install Guardians of Ember, i thought it could work with another game, but nope, still same error.

[PL] Ten sam błąd wyświetla się przy instalacji np Guardians of Ember, sprawdzałem czy może w przypadku innej gry ten client się zainstaluje normalnie, ale nie. Teraz to jestem w kropce...

• [EN] I tried to install Guardians of Ember, i thought it could work with another game, but nope, still same error.

[PL] Ten sam błąd wyświetla się przy instalacji np Guardians of Ember, sprawdzałem czy może w przypadku innej gry ten client się zainstaluje normalnie, ale nie. Teraz to jestem w kropce...

did u run the installer as an admin?

Sure, thats an obvious thing to do :(

Sure, thats an obvious thing to do :(

ok.... try force close the client. Check if its still running in the background after closing it.

• I menaged to get this working by clearing registry, only this does nothing at all when i tried, but then I tried without internet connection so i turned off my wifi (dunno, just dumbass idea, i wanted to get "no internet connection pop up), after try without internet I turned it on again and tried and it worked.